30.7.-7.8.1998 - zájazd do Talianska

Počet zobrazení: 1415

30.7.-7.8.1998 - zájazd do Talianska

Prvý zahraničný zájazd v novodobej histórii FS Skaličan, ak nerátam festivaly v susednom Česku (Česi a Moraváci nie sú pre nás cudzinci) sa uskutočnil od 30.7.1998 do 7.8.1998 v Taliansku. Na pozvanie Talianskej folklórnej únie doporučilo NOC práve nás. Pôvodne sme mali ísť na dva festivaly do Imoly a do Russi, ale na poslednú chvíľu pozvali organizátori namiesto nás do Imoly súbor z Novej Guinei. Ten ale ako sme sa neskôr dozvedeli do Talianska nepricestoval. 31.7.1998 sme po málo prespanej noci boli všetci radi ,že sme konečne u teplého talianskeho mora.
Bol to asi typický taliansky zájazd. Počasie veľmi pekné, Taliani pobláznení a divokí presne ako vo filmoch a po orgnizačnej stránke bolo vidieť, že to robia amatéri. Boli tam s nami prítomné i súbory s Argentíny, Arménska a Yakutska. Už zo začiatku sme nadviazali so všetkými priateľstvo a tak sme sa tam cítili veľmi dobre. Spoznávali sme kultúru, zvyky i obyčaje "cudzích" a samozrejme sme nadväzovali nové kontakty , známosti i priteľstvá. Za sedem dní pobytu sme mali štyri vystúpenia a jeden "večer špecialít".
To všetci celý deň len varili a večer na námestí ochutnávali tradičné špeciality toho ktorého súboru tak všetci účinkujúci ako i polovička obyvateľov mestečka Russi. My sme varili typickú skalickú fazuľovú polievku, nie nadarmo sa skaličanom hovorí "fazolári". Bol to veľmi pekný večer, len škoda že sme striktne museli dodržiavať nočný kľud o 1.00hod., čo sa samozrejme nielen nám, ale i ostatným súborom vôbec nepáčilo. Ale iný kraj, iný mrav.
A ani sme sa nenazdali ako a bol deň odchodu. Všetci sme sa zhodli na jednom: radi by sme ešte aspoň týždeň, dva museli dodržiavať nočný kľud, radi by sme tam dumali prečo tu nie je pre nás nič zorganizované. Zhodnotili sme to ako dobrý zájazd. Cestou späť sme sa ešte stavili na pár hodín v Benátkach a už rýchlo domov za našimi každodennými radosťami i starosťami.
Ešte i teraz si podaktorí vzdychnú ako fajn nám bolo na začiatku augusta 1998. Na záver by som chcel spomenúť perfektnú dopravu zabezpečenú firmou SKAND Skalica a dvoch super vodičov Pavla Štepánika a Imricha Vaneka. Ďakujeme.

Richard Jesenský

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie