15.4.-22.4.2003 - výstava vo Francúzsku

Počet zobrazení: 1281

15.4.-22.4.2003 - výstava vo Francúzsku

Ľudovoumelecká tvorba v Slovensku i na Morave - veľkonočné zvyky a tradície. To je názov výstavy, ktorú sme pripravili spolu s priateľmi z Kyjova pre našich priateľov z mestečka Allouville-Bellefose.
Prezentáciou krojových výšiviek (predstavili sme i práce žien zo skalického Penziónu, ktorým týmto ďakujem za ochotu zapožičať veci, ktoré pre nich majú nevyčísliteľnú cenu) a ľudových remesiel sme sa snažili viac priblížiť našu krajinu.
Bývalý člen FS Skaličan Laco Zezula predvádzal výrobu píšťal. Dievčatá maľovali vajíčka, zdobili perníky a chlapci zo súboru plietli korbáče, ktorými v pondelok vyšibali nielen nás, ale i dievčatá ktoré sa prišli pozrieť na výstavu. Výstavu navštívilo v priebehu troch dní cca 150 ľudí.
My sme pre našich "domácich", ktorí nás ubytovali v rodinách, pripravili prekvapenie. Spoločnú večeru s našimi špecialitami. Začali sme privítanie piesňou, chlebom a soľou, pokračovali večerou, spevom a tancom. Večera bola vďaka všetkým trinástim členom výpravy skvelá: "Skalická fazulnica s krájancami", koláče, pagáče, zázvorníky, klobásky a iné dobroty... Čo na to povedať? Láska predsa prechádza nielen srdcom, ale i žalúdkom. Tak sa nám podarilo aspoň na jeden večer netradičným spôsobom priniesť do Allouville trochu "našej domoviny".
Aďa s Rogerom
janka
Spevulenky

Prihlásenie